רק עוד מעלה אחת

תארו לעצמכם שאתם עגבנייה. אתם יושבים על האדמה מחוברים בגבעול לשתיל. מסביבכם עוד הרבה עגבניות. מעליכם יריעות החממה. החממה מחממת אתכם. שומרת עליכם בטמפרטורה נעימה. לא קר לכם ואתם מבשילים לאיטכם בנחת. עכשיו תתארו לעצמכם שסביב כדור הארץ יש חממה אחת ענקית. פתאום זה מרגיש חנוק, לחוץ, מתחמם, חם, לוהט, רותח!!!

אפקט החממה אולי נעים ונוח לעגבנייה בשדה אבל כאשר הוא מתרחש על כדור הארץ ההשפעה שלו הרסנית הרבה יותר. המשמעות של זה היא שהאטמוספירה של כדור הארץ בעצם רוויה בזיהום של פחמן דו חמצני מה שגורם לה להתנהג כמו אותה חממה. הפחמן לוכד חלק מאנרגיית השמש ומכיוון שהוא נמצא במעטפת האטמוספירה הוא יוצר כמעיין חממה סביב הכדור. הפחמן הדו חמצני מגיע בעצם מהתעשייה והחקלאות. בתהליכי הייצור משתחררים גזי החממה. ככל שהייצור על פני כדור הארץ גדל, כך גדל שחרור הגזים הלוכדים את האנרגיה שבסופו של דבר גורמים לעליית הטמפרטורה של הכדור.

בנוסף לתעשייה ולחקלאות, יערות, שהם בעצם המשאב הטבעי לספיגת הפחמן הדו חמצני, נכרתים, נרקבים או נשרפים, הפחמן המאוחסן בהם בעצם משתחרר כך שמעבר לעובדה שכשכורתים יערות יש פחות עצים לספוג את הפחמן הדו חמצני אנחנו גם משחררים לאטמוספירה את כל הפחמן המאוחסן בהם.

דו"ח 1.5C שפורסם לאחרונה לימד אותנו שמאז שהמהפכה התעשייתית החלה עלו רמות הפחמן הדו חמצני ביותר מ-30%. כיום, ריכוז הפחמן הדו חמצני באטמוספירה הוא הגבוה ביותר מאשר בכל זמן לפחות 800,000 שנה. ישנם גזי חממה נוספים כמו מתאן ותחמוצת החנקן שגם הם תורמים להתחממות הכדור וכן, הגזי הללו משתחררים בעיקר מפעולות אנושיות. הם אומנם פחות נפוצים מפחמן דו חמצני אבל בהחלט תורמים את חלקם להתחממות.

הארגון המטאורולוגי העולמי (WMO) בדק ומצא כי העולם התחמם בכמעלה אחת מאז המהפכה התעשייתית. 20 השנים החמות ביותר שנרשמו התרחשו ב-22 השנים האחרונות כאשר 2015-2018 היו החמות ביותר מכולן. השינוי בטמפרטורות העולמיות עשוי לעלות על 1.5-2 מעלות צלזיוס. זה נשמע מעט אבל אם נשים לב לשינויי האקלים הקיצוניים וההרסניים הנגרמים מעלייה של מעלה אנחנו יכולים רק לתאר לעצמנו מה יקרה עם עלייה של עוד מעלה אחת בלבד.