רק מעלה אחת

תארו לעצמכם שאתם עגבנייה. אתם יושבים על האדמה מחוברים בגבעול לשתיל. מסביבכם עוד הרבה עגבניות. מעליכם יריעות החממה. החממה מחממת אתכם. שומרת עליכם בטמפרטורה נעימה. לא קר לכם ואתם מבשילים לאיטכם בנחת. עכשיו תתארו לעצמכם שסביב כדור הארץ יש חממה אחת ענקית. פתאום זה מרגיש חנוק, לחוץ, מתחמם, חם, לוהט, רותח!!!

אפקט החממה אולי נעים ונוח לעגבנייה בשדה אבל כאשר הוא מתרחש על כדור הארץ ההשפעה שלו הרסנית הרבה יותר. המשמעות של זה היא שהאטמוספירה של כדור הארץ בעצם רוויה בזיהום של פחמן דו חמצני מה שגורם לה להתנהג כמו אותה חממה. הפחמן לוכד חלק מאנרגיית השמש ומכיוון שהוא נמצא במעטפת האטמוספירה הוא יוצר כמעיין חממה סביב הכדור. הפחמן הדו חמצני מגיע בעצם מהתעשייה והחקלאות. בתהליכי הייצור משתחררים גזי החממה. ככל שהייצור על פני כדור הארץ גדל, כך גדל שחרור הגזים הלוכדים את האנרגיה שבסופו של דבר גורמים לעליית הטמפרטורה של הכדור.

בנוסף לתעשייה ולחקלאות, יערות, שהם בעצם המשאב הטבעי לספיגת הפחמן הדו חמצני, נכרתים, נרקבים או נשרפים, הפחמן המאוחסן בהם בעצם משתחרר כך שמעבר לעובדה שכשכורתים יערות יש פחות עצים לספוג את הפחמן הדו חמצני אנחנו גם משחררים לאטמוספירה את כל הפחמן המאוחסן בהם.

דו"ח 1.5C שפורסם לאחרונה לימד אותנו שמאז שהמהפכה התעשייתית החלה עלו רמות הפחמן הדו חמצני ביותר מ-30%. כיום, ריכוז הפחמן הדו חמצני באטמוספירה הוא הגבוה ביותר מאשר בכל זמן לפחות 800,000 שנה. ישנם גזי חממה נוספים כמו מתאן ותחמוצת החנקן שגם הם תורמים להתחממות הכדור וכן, הגזי הללו משתחררים בעיקר מפעולות אנושיות. הם אומנם פחות נפוצים מפחמן דו חמצני אבל בהחלט תורמים את חלקם להתחממות.

הארגון המטאורולוגי העולמי (WMO) בדק ומצא כי העולם התחמם בכמעלה אחת מאז המהפכה התעשייתית. 20 השנים החמות ביותר שנרשמו התרחשו ב-22 השנים האחרונות כאשר 2015-2018 היו החמות ביותר מכולן. השינוי בטמפרטורות העולמיות עשוי לעלות על 1.5-2 מעלות צלזיוס. זה נשמע מעט אבל אם נשים לב לשינויי האקלים הקיצוניים וההרסניים הנגרמים מעלייה של מעלה אנחנו יכולים רק לתאר לעצמנו מה יקרה עם עלייה של עוד מעלה אחת בלבד. 

משבר האקלים על פי הקבלה

חכמת הקבלה עוסקת בחקר הרצונות של בני האדם. כל מהפכה מבטאת התפתחות של מה שקרוי בחכמת הקבלה "הרצון לקבל". הרצון לקבל מתפתח דרך מהפכות או התפרצויות שלו וכך כל המהפכות הללו ביחד מביאות את בני האדם להתפתחות לקראת מטרה אחת גדולה איחוד כל העולם למערכת אחת מאוחדת ומשותפת. אנחנו רואים שגם בנושא הבריאות אנחנו כבר מערכת אחת, מגפות מתפשטות ממדינה למדינה ומקיפות את כל העולם בתוך תקופה קצרה. אנחנו לא מצליחים לגרום לשינוי מהיר מספיק בפליטות גזי החממה. כל מדינה עושה חשבון כמה כדאי לה להשקיע כלכלית במעבר לאנרגיות ירוקות והורדת פליטות גזי החממה. כל אלו פוגעים בגישה הכלכלית הנוכחית שמחייבת צמיחה. נדרשת כאן חשיבה מערכתית, חשיבה שבה כל מדינה מפסיקה לדאוג לאינטרסים שלה, אלא רואה את עצמה כחלק ממערכת שלמה, כחלק מעולם גלובלי. 

עוד התפתחות אחת חשובה ביותר של הרצון לקבל שישתנה ויתפתח למה שחכמת הקבלה קוראת "רצון להשפיע". זה לא ממש חשוב אם המשבר נגרם באופן טבעי או בגלל פעילות בני האדם, המשבר הוא ממשי מאוד וכבר נמצא בשלב מתקדם, ויש עוד סיבה חשובה יותר היא שאנחנו חיים במערכת אינטגרלית, זו מערכת שבה כל החלקים מגיבים לשינויים בחלקים האחרים. בעיקר כאשר יש חוסר איזון בחלק אחד של המערכת והוא מתפשט לחלקים אחרים. למשל מתח, או בדידות בנפש האדם מתפשטים לתוך הגוף הפיזי וגורמים למחלות בגוף. חוסר איזון, שמתפשט למערכת הטבע כולו, חוסר איזון מוציא מאיזון את הטבע בעצמו, הוא גורם לכל בעיות מזג האוויר, לשריפות, הוריקנים, והתפרצות מחלות כמו בדידות, דיכאון ואף וירוסים למיניהם. 

אם נטפל במקור הבעיה ונחזיר את האיזון לרצון לקבל שבאדם, האיזון הזה יתפשט חזרה לטבע בעצמו, ומשבר האקלים ייעלם. משבר האקלים מאיים על כל נקודה בכדור הארץ, על כל מדינה והוא כבר גורם למשברים הומניטריים, ומשברים פוליטיים בכל העולם. המשבר מתבטא בשורה של תופעות: המסת קרחונים, מדבור, שיטפונות, עליה בעוצמה ובקצב של הוריקנים, גלי חום וקור קיצוניים, פגיעה במערכות אקולוגיות והכחדת מינים, זיהום אוויר, זיהום מים וקרקע, זיהום האוקיינוסים, שריפות אדירות ממדים בכל רחבי העולם, משבר מזון, גלי הגירה, טרור מתגבר וכל אלו הם רק רשימה חלקית של שורת המשברים שיחד נקראים "משבר האקלים".