משבר האקלים והגורם הנעלם

משבר האקלים הוא מושג לכלל התופעות האקלימיות ואסונות הטבע הגדולים הקורים ברחבי העולם בשל השינויים בטמפרטורות. המושג עלה לכותרות עקב ניסיונות של מדענים ואקטיביסטים ברחבי העולם להעלות מודעות ולגרום למנהיגים לשנות את ההתנהלות בנושא. המושג פרץ לתודעת הציבור הרחב כאשר הפוליטיקאי אל גור פרסם סרט הנקרא "אמת מטרידה" ובה הראה את האפקט שיש, לדבריו, לבני האדם על הסביבה ואיך טמפרטורות העולם משתנות. הטענה העיקרית שלו הייתה שאפילו שינוי של מעלה בטמפרטורות יהפכו את חיינו לגיהינום ויותר מכך יהפוך את כדוה"א לעוין לחיים אנושיים. 

הסרט העלה את הנושאים הסביבתיים לדיון הציבורי ונראה היה שיגרום לתזוזה משמעותית בסדר העדיפויות העולמי. תוצאה נוספת מהסרט הייתה תחילת ויכוח סוער בציבור האם נכונות העובדות והשלכותיהן. יש המתווכחים כי אין שום עליה משמעותית בתופעות פשוט בעבר לא הייתה לאנושות מודעות ולא אמצעי מדידה מקיפים כמו בימינו.  מצד שני, יש את אלו האומרים כי אכן יש משבר באקלים אך הוא טבעי. הוא חלק טבעי של שינויי עידנים בכדוה"א, כפי שקרה בעבר וכפי שימשיך להיות בעתיד ולאדם אין שום נגיעה או השפעה על המצב. לכל הצדדים הוכחות ונתונים, לדבריהם, המאשרים את נכונות רעיונותיהם. ברחבי העולם נחתמו הסכמים האמורים להקטין את השפעת הצרכנות האנושית והתעשייה על הטבע אך כרגע נראה שללא תועלת ממשית משמעותית.

אם בעבר הלא רחוק, הוויכוח היה יכול להישאר ברמה אינטלקטואלית, בימינו המשבר הוא ממשי עבור כמעט כל אדם ברחבי העולם. כל יום קורים אירועים יוצאי דופן רבים כמו שריפות ענק, הצפות, רעידות אדמה, מכות ארבה ועוד ועוד. נראה כי אנחנו קרובים למצב שבו לא נוכל עוד לקיים שגרת חיים יציבה ולחיות בביטחון. הגיע העת שבו כל אחד מאיתנו והאנושות כולה בכל הדרגים צריכים לעצור ולחשוב בצורה כנה ישרה ואמיתית – מהי הסיבה לכל השינויים הנ"ל? האם לאנושות אכן יש השפעה על הטבע? ואם כן מהי?

יתכן וכדוה"א נכנס לעידן גיאולוגי חדש שעליו אין לנו כל השפעה ויתכן שהתשובה היא יותר מורכבת. עלינו לגלות מהי מהות ההשפעה שלנו על הטבע והאם יש דרך להשפיע לטובה על התהליך.

אסיים בחומר למחשבה – אם בעולם החומרים, הכוח המשפיע ביותר הוא האטום הזערורי ותתי המבנים בו הבלתי נראים לעין, מהו אם כן, הגורם המשפיע ביותר על כל רמות מערכת הטבע- דומם, צומח וחי – בכללי?

נראה שזוהי שאלה החשובה ביותר שצריכה להישאל כדי שנוכל לנסות לאזן את המערכת ולהציל את עצמנו ואת כל החיים שסביבנו.